Koncert: Farby barokovej Európy

V stredu 17. júla 2024 o 18:00 vás srdečne pozývame do barokového Kostola Ducha Svätého v Levoči, kde môžete absolvovať krásnu cestu s programom koncertu, ktorý nesie názov „Farby barokovej Európy“.

V prvej tretine programu strávite trochu času pri Ortizových a Piccininových kúskoch v pápežskom meste Rím, potom vycestujeme do barokového Nemecka. Tam si môžete vypočuť cestovateľského virtuóza na violu da gambu, J. Schenka a jeho suitu a sonátu od C. Fr. Abela. Na konci koncertu sa budeme nachádzať na dvore kráľa Slnko Ľudovíta XIV. Umenie dvoch známych skladateľov Ste Colombe a Marin Marais, ukáže program, ktorý poznáte z francúzskeho filmu „Tous Les Matins du Monde“.

Viola da gamba

Viola da gamba je jedným z najznámejších hudobných nástrojov obdobia baroka. Králi počúvali a užívali si tento intímny ale silný hudobný nástroj vo svojich salónoch. V druhej polovici 18. storočia gambová rodina upadla do hlbokého spánku. C. Fr. Abel, známy nemecký hráč na viola da gambu a skladateľ, požiadal svojich príbuzných, aby po jeho smrti pochovali aj jeho violu da gamba. Tento imaginárny pohreb znamená začiatok dlhého sna. V rokoch 20. storočia historici prebudilil gambovú rodinu a svoju novú renesanciu prežíva aj v súčasnosti.

Program

Taliansko

  • Diego Ortiz: Recercada prima sobre la Spagna
  • Girolamo Kapsberger: Preludium no. 3, Toccata arppegiata
  • Diego Ortiz: Recercada prima sobre tenores Italianos

Nemecko

  • Carl Friedrich Abel: Adaggio & allegro
  • Johan Schenck; Suite Op 6; Prelude, allemande, Sarabande, Gigue, Gavotte, Boure, Passacaglio

Francúzsko

  • Ste Colombe: Chaconne
  • Marin Marais: Prelude II.4, Allemande II.7, La folia II.20

Účinkujúci

Michal Hottmar – theorba, baroková gitara

Mgr. Michal Hottmar, PhD. (*1974) študoval hru na gitare na žilinskom konzervatóriu v triede prof. Dušana Lehotského. Svoje štúdium ďalej zameral na muzikológiu a starú hudbu v Bratislave na Hudobnej vede, FF UK, kde získal magisterský ako aj titul PhD. z oblasti Dejiny a teória hudby so zameraním sa na pamiatky lutnovej hudby na území dnešného Slovenska v 16. – 17. storočí. Michal Hottmar prednáša historické a teoretické disciplíny na univerzitách v Žiline, Prešove a Bratislave. Hudobno-interpretačná činnosť Michala Hottmara spočíva v interpretácii pamiatok lutnovej hudby domácej ako aj zahraničnej proveniencie.
Ako hráč bassa continua sa prakticky venuje otázkam historicky poučenej interpretácii inštrumentálnej a vokálno-inštrumentálnej hudby 16. – 18. storočia. Svoje interpretačné schopnosti zdokonaľoval na interpretačných kurzoch v triedach významných lutnistov ako P. O´Dette, P. Beier, A. Abramovich, M. Študent, J. Čižmář, Igor Davidovics. Lutnovú interpretáciu študoval na Akadémii starej hudby MU v Brne, Teorie a provozovací prax staré hudby v triede Jana Krejču. Michal Hottmar je členom Európskeho lutnového orchestra, s ktorým účinkoval v Taliansku, Holandsku a Nemecku. Ako hráč bassa continua spolupracuje s Hilaris Chamber Orchestra, s ktorým účinkoval v Slovenskej filharmónii. Michal Hottmar je
člen anglickej, americkej, talianskej a českej lutnovej spoločnosti, umelecký vedúci a dramaturg festivalu Musica Testudinis Slovacca, riaditeľom a dramaturgom festivalu starej hudby Florilegium Musicum Žilina a súboru Ensemble Thesaurus Musicum. Michal Hottmar je autorom prvej vedeckej monografie o lutnovej hudbe na území dnešného Slovenska v 16. storočí, je autorom mnohých odborných článkov v oblasti historickej hudby doma aj v zahraničí, je členom Medzinárodnej muzikologickej asociácie so sídlom v Bazilei, prednášal na medzinárodných vedeckých kongresoch v Poľsku, Rakúsku, Francúzsku a inde.

Sándor Szaszvárosi – viola da gamba

Sándor Szászvárosi sa špecializuje na uvádzanie a interpretáciu historickej hudby 15. až 18. storočia. Ako sólový hráč na violu da gamba pre vydavateľstvo Hungaroton records pravidelne účinkuje v Rakúsku, Švajčiarsku, Taliansku, Portugalsku, Nemecku a v Českej republike. Je tiež zakladateľom a členom viacerých súborov starej hudby (ako napr. Sonora Hungarica Consort a Custos Consort). Študoval na Akadémii Franza Liszta v Budapešti a na Hudobnej fakulte Debrecínskej univerzity, kde absolvoval hru na violončelo a komornú hudbu. Pokračoval v štúdiu hry na violu da gamba na Universität für Musik und darstellende Kunst vo Viedni a v Lipsku. Stál pri zakladaní výučby hry na violu da gamba v Maďarskej zborovej škole Zoltána Kodálya a na Hudobnej škole Tibora Pikéthyho a Marie Ward, kde dodnes učí. Účinkoval na Budapeštianskom jarnom festivale, Zemplínskom festivale a Festivale starej hudby v nemeckom Utrechte. Nahral viaceré snímky, medzi inými raritné skladby pre sólovú violu da gamba, Telemannove triové sonáty, barokové kontratenorové árie, Sonáty op. 9 L´Echo du Danube Johanna Schenka a skladby Dietricha Buxtehudeho.

Ensemble Thesaurus Musicum

Súbor Ensemble Thesaurus Musicum vznikol v roku 2015. Svojou interpretáciou sa zameriava na komornú vokálnu a inštrumentálnu hudbu 16. – 18. storočia európskej proveniencie. V repertoári súboru sa nachádzajú diela Johna Dowlanda, Claudia Monteverdiho, Girolama Frescobaldiho a i. Svoje aktivity orientujú aj muzikologicky a snažia sa o oživovanie skladieb z územia dnešného Slovenska v 16. – 18. storočí. Súbor sa predstavil v rámci viacerých významných podujatí, ako je napríklad účinkovanie v Zichyho paláci, v Mirbachovom paláci v Bratislave, vo Viedni v rámci podujatia Singe Seele Gott zum Preise, v Leviciach v rámci podujatia Noc hudby, v rámci dlhoročných tradičných hudobných cyklov, ako je: Malacká hudobná jar, Trenčianska hudobná jar, Topoľčianska hudobná jar, Nitrianska hudobná jar, Banskobystrická hudobná jar, Rimavskosobotská hudobná jeseň, Humenská hudobná jeseň, Kežmarská hudobná jeseň, Kubínska hudobná jeseň, Galéria hudby v Nitrianskej galérii a v rámci festivalov: Musica Nobilis, Pro Musica Nostra, v Prešove v rámci lutnového festivalu Musica Testudinis, Medzinárodný festival sakrálnej hudby Musica Sacra v Nitre. Súbor sa predstavil aj v Českej republike, v rámci festivalu Theatrum Kuks, Litomyšlské dny barokní tradice, Bystřické zámecké slavnosti v Bystřici pod Hostýnem, festival Táborský triptych v Tábore a v Maďarsku na festivale IV. Harmony upon the water – Benedictine Musical Feast v Tihany. Hráči súboru sú hudobníci zaoberajúci sa historicky poučenou interpretáciou. Skladby interpretujú na kópiách originálov historických nástrojov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *